Grafik Tasarım nedir?
-Mesleğiniz nedir?
    -Grafik tasarımcıyım...
-Yaniiii, ne iş yapıyorsunuz, tam olarak işiniz nedir?
    - :))))


Mesleğiniz Grafik Tasarım ise eğer, en sık karsılastıgınız soru nedir?
Sizde de  böyle mi bilmiyorum ama benim en sık karşılaştığım soru ve 
diyalog bu şekilde. Bu arada mesleğinizi çok basite alıp, kızım şu üniversiteyi 
okusunda, arada grafik kursuna da gitsin. Elinde bir mesleği daha olsun 
diyenler de var, onlara hiç değinmeyeceğim...


Jessica Helfand tarafından yazılmış ve Burcu Dicle Yıldız'ın çevirisini yaptığı 
bu yazıyı sizinle paylaşmak istedim. Bana kalırsa şu ana kadar yapılmış en doğru tanımlardan biri. 

Keyifle okuyacağınıza eminim...


Grafik Tasarım nedir?

“Grafik tasarım, sanatların içinde en “aynı anda her yerde olan”dır. 

Yani, aynı anda kişiye ve genele özel olan ihtiyaçlara cevap verir; hem ekonomik 
hem de ergonomik kaygıları barındırır, sanat ve mimari, felsefe ve etik, edebiyat ve dil, bilim ve politika ve performansın da içinde bulunduğu birçok alandan bilgi edinir.

“Grafik tasarım her yerdedir... Yaptığımız, gördüğümüz, satın aldığımız her şeye dokunur; onu reklam panolarında ve İncil'lerde, taksi faturalarında ve web sitelerinde, nüfus kağıdımızda ve hediye çeklerinde, aspirin kavanozlarının içindeki kıvrık kağıtlarda ve tombul çocuk kitaplarının kalın sayfalarında görürüz.

“Grafik tasarım, sokak işaretlerindeki kalın, yönlü oklar ve Acil Servis dizisinin başındaki bulanık, coşkun tipografidir. New York Jets’in açık yeşil renkli logosu ve Wall Street Journal’ın tek renkli ön sayfasıdır. Kıyafet dükkanlarındaki sallantı kartlardır; posta pulları ve yiyecek paketleri, faşist propaganda posterleri ve beyinsiz istenmeyen postalardır.

“Grafik tasarım, kelimelerin ve resimlerin, sayıların ve şekillerin, fotoğrafların ve illüstrasyonların, bu öğeleri belirleyici veya faydalı, veya neşeli, veya şaşırtıcı, veya yıkıcı, veyahut da hatırlanmaya değer bir şey ortaya çıkacak şekilde düzenleyebilen, özellikle düşünceye dalmış bir bireyin net düşünce yapısını gerektiren, karmaşık kombinasyonlarıdır.

“Grafik tasarım, popüler bir sanat ve pratik bir sanattır; uygulamalı bir sanat ve eski zamanlara ait bir sanattır. Basitçe söyleyecek olursak, fikirleri görselleştirme sanatıdır.”


 Jessica Helfand- http://www.aiga.org

Etiketler: edit post
2 Responses
 1. Gülşah Says:

  Grafik tasarım , hayallerimi konuşturabildiğim ve iç dünyamı yansıtabildiğim tek sanat tek yer .


 2. karenim Says:

  Çok haklısın güzelim, bende ne kadar çok özledim tasarıma dalıpta, saatin bile farkına varamadığım günleri... Ne kadar freelance olarak sürdürmeye çalışsamda, aynı tadı alamıyorum maalesef...


Yorum Gönder

 • hoşgeldiniz...

  gelmekle ne de iyi ettiniz, bir bilseniz :)

  ben nuray... bir 3o kasım aksamı gelmişim dünyaya, yılını bosverin... hayal gücü ile beslenen, bir meslege sahibim... dünyaya gelen en güzel meleğin annesi; gözlerinin yeşilinde kayboldugum sevgilimin, biricik eşiyim... sizlerle, ruhumda barınan tüm renkleri paylaşmaya geldim; lütfen beni izlemeye devam edin :)

  minakarenim@gmail.com